Noritsu SPB-1

SPB-1 Urządzenie do montażu fotoksiążek otwieranych na płasko

Prosty i niedrogi sposób na wykonanie efektownej fotoksiążki która otwiera się na płasko

Dzięki nowemu urządzeniu o nazwie SPB-1, Noritsu dostarcza czysto mechaniczny system dla wszystkich którzy chcą produkować atrakcyjną fotoksiążki, które otwierają się na płasko. Wykonanie fotoksiążki na urządzeniu jest nieskomplikowaną czynnością i zajmuje niewiele czasu. System stron rozkładanych na płasko sprawdza się szczególnie w tych fotoksiążkach w których zdjęcia przechodzą z jednej strony na drugą (np. zdjęcie panoramiczne na obu stronach).

Urządzenie jest niedrogie i łatwe w obsłudze. Jako instrukcja obsługi urządzenia wystarczy film zamieszczony poniżej i ukazujący jak proste jest wykonanie fotoksiążki z użyciem SPB-1 (film poniżej).  Zwarta i mocna konstrukcja, ważąca 11 kg składa się z dwóch części  (korpusów) na których umieszcza się lewą i prawą stronę fotoksiążki. Prawa część jest ruchoma pionowo, po to by można ją było opuszczać w miarę jak grubość montowanej przez nas fotoksiażki będzie rosła. Pomiędzy lewą i prawą częścią urządzenia, zamontowana jest karetki z dozownikiem taśmy klejącej (w rolce) oraz obcinarka do tejże taśmy. Cały element popularnie nazywany jest „Sklejaczem”. Urządzenie posiada znaki pozycjonujące i akcesoria dzięki którym strony są ustawiane naprzeciwko siebie z dużą dokładnością  . Gdy strony są już umocowane na swoich miejscach, operator przesuwa sklejacz nad stykającymi się krawędziami stron co powoduje ich złączenie przy pomocy specjalnej taśmy klejącej. Nastepnie taśmę odcina się narzędziem zamontowanym w sklejaczu. Pozostały naddatek taśmy na górze i na dole złączonych stron, odcina się ręcznie specjalną przystawką z nożami. Zmontowane przy pomocy urządzenia SPB-1 strony fotoksiążki są gotowe do obłożenia w twardą lub miękką oprawę.

W zależności od grubości papieru z którego wykonane są strony fotoksiążki, urządzenie  może połączyć ze sobą od 10 do 80 kartek, we wszystkich konwencjonalnych formatach począwszy od 152 mm (5 cali) do 305 mm (12 cali). Dlategoteż urządzenie SPB-1 jest wykorzystywane do produkcji fotoksiążek w wielu rozmiarach, począwszy od kwadratowych 15 x 15, 20 x 20, 30 x 30, poprzez pionowe i poziome fotoksiążki w formatach 20 x 25 i 20 x 30 cm (A4). Noritsu dostarcza również gotowe twarde okładki do fotoksiażek. Montaż 20-stronicowej fotoksiażki o formacie 20 x 20 cm z użyciem urządzenia SPB-1 trwa około 10 minut. Powierzchnia zajmowana przez urządzenie wynosi  559 x 637 mm; natomiast zaleca się aby przestrzeń dostępna dla osoby użytkującej SPB-1 była nie mniejsza niż jeden metr kwadratowy, dla zapewnienia komfortu pracy (patrz wymiary i schemat obszaru roboczego).

Poglądowy film: Montaż fotoksiążek

Szczegółowy film: Montaż fotoksiążek